A múlt héten megrendezett ZsKF Erasmus napon dr. Koller Boglárka, a ZsKF intézményi koordinátora hangsúlyozta, hogy a készségszinten birtokolt idegen nyelvtudás mellett a munkáltatók számára egyre inkább azon pályakezdők az érdekesek, akik tanulmányaik bizonyos részét nemzetközi környezetben folytatták.
Ennek jegyében kiemelendő tény, hogy mára nemcsak a diploma, a nyelvtudás, hanem a nemzetközi környezetben átélt kulturális és társadalmi interakciók is hozzájárulnak az egyén személyiségfejlődéséhez, ami a globalizálódó világban bizony jelentőséggel bír. Ezen tapasztalatok megszerzésére kifejezetten jó "ajánlat" az Erasmus cserediák-program.
Rövid kérdésekkel bombázzuk Istvánt, aki e program segítségével fél évet töltött el Spanyolországban illetve Renátát, aki épp most pályázik kiutazni.
- István, milyen ambíciókkal vágtál neki utadnak s milyen szempontok alapján mérlegeltél a célállomásod kiválasztásában?!
- "Fontos volt számomra, hogy nyelvet tanulhassak, de ne csak az iskolapadban, hanem az adott környezetben is. Szerettem volna olyan nyelvtudásra szert tenni, ami ugyan rizikósabb, ugyanakkor kitűnhetek vele a szürke közegből, az átlagból. Fontos továbbá, hogy Európában, s egyúttal a világ több pontján beszéljék. Ezért döntöttem a spanyol mellett, ezáltal úti célként Spanyolország mellett."
- Miként látod a kinti egyetemi életet, a fiatalok lehetőségeit?
- "Rengeteg az ott állomásozó külföldi. Vonzó a mediterrán közeg, az éghajlat és a mentalitás – ebből rengeteget lehet tanulni: az ember boldogabb, nyugodtabb, egyszóval kiegyensúlyozottabb. A „közeg” multikulti, értsd ezt mindenre, a hivatalos ügyek intézésétől egészen a bulikon át, bármire, s ebben épp ez a jó. Ezzel párhuzamosan pedig nem maradtam le a főiskolai tanulmányaimmal sem, szóval összekötöttem a kellemest a hasznossal."
- Nyelvtudásodat és kapcsolati hálódat sikerült bővíteni?
- "Sikerült, egyértelműen! Biztosabb, azaz leginkább magabiztos nyelvtudást csak és kizárólag autentikus környezetben tudsz szerezni. Hallgatók és oktatók egyaránt barátaim lettek, így nyári és téli útjaimhoz a szállások biztosan megvannak, persze remélem mondanom sem kell, ez ennél jóval többről szól. Példa, egy spanyol professzor ajánlólevele..."
Reni, aki emberi erőforrások nappali tagozatos hallgatója a ZsKF-nek.
- Milyen álmok, elképzelések vannak a fejedben az Erasmus kapcsán? Mikor tervezel kiutazni?
- "A tervezett időpont a következő szemeszter. Elsősorban szeretnék új emberekkel találkozni, valamint a helyi, nemzeti kultúrát megismerni, amihez a „sokszínű” Spanyolország tökéletes célpont. Mint egyetemista, fontosnak tartom a tudatos jövőkép kialakítását és tervezetten egy cél felé venni az irányt. Ha egy idegen országban szert teszek baráti és üzleti kapcsolatokra egyaránt, az minden esetben csak a javamra válhat. Egy diák életében ne az utolsó legyen a szórakozás, így biztosan állíthatom, hogy törekedni fogok efféle élmények átélésére is. Egyik kedvenc időtöltésem más országok látogatása, barátnőm véleménye szerint, erre lesz lehetőségem, hiszen az ösztöndíj fedezheti e hobbimat, ugyanis Spanyolország földrajzi elhelyezkedése sok lehetőséget tár elém."