Büfészak jelentése: tucatdiploma.
Ide sorolják a bölcsészképzéseket. Mégis ezeknél a szakoknál hozták be az emelt szintű értettségi követelményét, és ezekkel az szakokkal lehet a legjobban elhelyezkedni a munkaerőpiacon.
Utánajártunk kicsit a büfészakok mítoszának, amit most meg is osztunk Veletek.
Diplomaszerzés után a a természettudományi, a pedagógiai és társadalomtudományi területeken végzettek helyezkednek el a leghosszabb idő alatt, míg a bölcsészek az átlagos 3,56 hónaphoz tartó munkakereséshez képest ez 3,89 hónapig tart - olvasható le a Felvi.hu-n is megtalálható grafikonról.
Ebből kiderül: alapvetően gyorsan találnak munkát a frissen végzettek, s a kormányzat által gyakran hangoztatott, a köznyelvben is népszerűvé vált "büfészakokra", azaz a bölcsész képzésekre járók hamarabb találnak állást a természettudományos végzettségűeknél.
A bölcsészhallgatók pozitív példát mutatnak, a többi szakterület hallgatóinak, a megkérdezettek közel fele már a felsőoktatásban eltöltött évei alatt is folytatott kereső tevékenységet - olvasható a Educatio Társadalmi Szolgáltató Nonprofit Kft Diplomás pályakövetés 2010 című jelentésében.
Mindezek alapján elmondható, hogy a végzett bölcsészek útja a munka világába, a társadalomtudományi képzési csoport végzett hallgatói mögé szorosan felzárkózva, lényegesen zökkenőmentesebb és nagyobb folytonosságot mutat, mint a legtöbb képzési terület válaszadójáé.
Egyszóval köszönjük Emese! Még mindig van relevanciája a bölcsészeknek! :)
(forrás: felvi.hu; educatio DPR, ELTE szabadegyetem kutatása)